MfD: Lékař prováděl v 50. letech pokusy na politických vězních

PRAHA 22. ledna (ČTK) - Lékař Bohuslav Čížek prováděl v 50. letech pokusy na českých a slovenských vězních, kteří museli pracovat v uranových dolech v Jáchymově a okolí. Uvádí to zpráva ministerstva vnitra z roku 1961, která byla před rokem nalezena ve Státním ústředním archivu v Praze. Informuje o tom dnešní Mladá fronta Dnes (MFD).

"Bylo objektivně zjištěno, že MUDr. Čížek dělal pokusnictví na lidech tím, že prováděl neindikované, nebezpečné nebo nepříjemné zákroky jako odčerpávání mozkomíšního moku, žaludečních šťáv...," cituje MfD dokument. Vězňům byly také odebírány vzorky kostní dřeně nebo na nich byly zkoušeny léky.

Lékař své pokusy prováděl ve vězeňské nemocnici ve Vykmanově, kterou vedl. V roce 1961 nemocnici navštívila prověrková komise ministerstva vnitra a Čížek byl o dva stupně degradován a odvolán. Zpráva ministerstva pak skončila v archivu, kde byla před nedávnem náhodně objevena. Pak ji dostala policie, píše MfD.

"Zahájili jsme trestní stíhání. Jednalo se o podezření z ublížení na zdraví a zneužití pravomoci veřejného činitele," řekla MfD vyšetřovatelka Jarmila Novotná. Čížek však již byl v té době osm let po smrti, kriminalisté nakonec případ odložili pro nedostatek důkazů. Policie se nyní rozhodla případ zveřejnit, aby získala další svědky. Řada z nich však již také nežije, píše MfD.

Některá svědectví navíc podle police vyznívala spíše v Čížkův prospěch. Někteří bývalí vězňové na něj vzpomínali v dobrém, protože vězeňská nemocnice často bývala jediným místem klidu, kde se mohli ukrýt před nekonečným šikanováním. "Nakonec se mi nepodařilo najít žádného svědka, který by například dosvědčil, že se jeho spoluvězeň stal obětí pokusů," řekla listu Novotná.

"Vykmanovská nemocnice byla vybudována vězni v padesátých letech a byla vybavena na velmi dobré úrovni. Nemyslím, že to byla náhoda," řekl MfD dokumentarista Tomáš Bursík, který se zabývá právě problematikou zdravotních experimentů s vězni. Bursík podle deníku dohledal písemné výpovědi, které dokazují podávání skopolaminu, látky, která měla otupit vězně. Ale ani tyto stopy zatím do Vykmanova nevedly, uzavírá MfD.

Podezření, že byly za komunistického režimu prováděny na vězních lékařské pokusy, se objevovala již dříve. Policisté například na žádost USA prověřovali, jestli v České republice nebyli v době studené války mučeni Američané zajatí za války v Koreji a ve Vietnamu. Před americkým Senátem o podezření vypovídal český generál Jan Šejna, který do USA emigroval v roce 1968. Žádné důkazy však tehdy nalezeny nebyly.

NAVRCHOLU.cz